Publikováno Napsat komentář

Školská rada

Poslední týden před koncem školního roku se doma objevil lístek oznamující, že poslední den školy se bude konat volba členů Školské rady. Tedy těch dvou členů rady, kteří jsou zástupci rodičů. Po krátké diskuzi jsme se rozhodli kandidovat. Myslím my oba, manželka i já.

A přišel ten slavný den, kdy škola dává žákům vysvědčení a tento rok, navíc, také probíhala volba do Školské rady. Ráno jsme se vystrojili na cestu do práce, ratolest zanechali u babičky a zamířili do školy. Vestibul školy nám otevřela paní, která zde dohlížela na volební urnu. A tady mě opustil zbytek naděje, že Školská rada není jen papírově povinným, ale jinak naprosto zbytečným a nechtěným orgánem.

Pokud by tento orgán byl platným a chtěným nástrojem pro zlepšení vzdělávání, pak bych čekal, že volby budou připraveny lépe. Například:
– bude více času na získání vhodných kandidátů z řad rodičů;
– kandidáti budou mít šanci sdělit něco o sobě a důvody jejich zájmu o členství v radě;
– volby budou komunikovány včas a formou, kterou si takový orgán zaslouží. Jsem přesvědčen, že oznámení se jmény kandidátů na cáru papíru, že volby budou 30.7. od 6:00 do 10:00 není dostatečné.

Urna ve vestibulu by snad mohla navodit zdání demokracie, kdyby nebyla slepená ze staré, zřejmě vícekrát použité kartonové krabice. Díra pro vhození lístku byla tak velká, že do krabice mohl každý vhodit co chtěl. Vlastně z ní mohl i cokoli vyndat.

Takže shrnutí:
Je neděle 11.7. večer. Na stránce školy dosud není výsledek hlasování. Zřejmě není jednoduché to množství hlasů z až čtyřhodinové volební akce spočítat a vydat zprávu o výsledku voleb. Vše tak nasvědčuje tomu, že Školská rada je pouze nutné zlo. Zřizovatel i vedení školy musí Školskou radu strpět, je to v zákoně. Nic ovšem nebrání formě provedení, která zadusí jakoukoli snahu rodičů o vhled do vzdělávacího programu. Je v tom roky trvající tradice, stačí se podívat na záznamy jednání předchozích rad.

Koneckonců, to by tak hrálo abychom my, rodiče, kecali do vzdělávání vlastních dětí.

Screenshot školního webu

Edit 16.7.2021

Ještě jednou se vracím k tomuto příspěvku. Dne 12.7.2021 jsem ve svém mailu našel upozornění na novou zprávu v elektronické „Žákovské knížce“. Zpráva obsahovala informaci o výsledku voleb. Výsledek je tedy již znám.

Když jsem vstoupil do přehledu přijatých zpráv, našel jsem také zprávu, kterou škola rodiče o volbách informovala. Opravuji tedy svoje tvrzení, že jsem se o volbě dověděl jen z lístku. Vzpomínám si, že první informaci o volbách jsem dostal už 17.6. v souvislosti se žádostí o vyplnění dotazníku.
Informace o organizaci voleb byly také v žákajdě, ne jen na papíru, jak píšu výše. Historii zpráv můžete vidět na screenshotu. Za vším ostatním, např. za hodnocením významu a smyslu volby z pohledu zřizovatele si stojím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.