Publikováno Napsat komentář

Ohřev vody sluncem

Rád bych se podělil se svou zkušeností s ohřevem TUV pomocí sluneční energie. Soláry máme na střeše domu od začátku května 2021. To znamená, že teď je to něco málo přes 3 měsíce. Vlastně jsme nabrali roční zpoždění, protože původní plán instalace byl už na rok 2020, ale víte jaký ten rok byl.

Bydlíme ve starším rodinném domě, kde původně bydlelo více generací. Po různých úpravách domu jsou zde dvě oddělené koupelny a každá z nich měla ohřev vody vlastním elektrickým bojlerem. Jeden bojler o objemu 50 litrů, druhý 80 litrový. Menší bojler zajišťoval vodu také pro kuchyň. I přesto bývala ohřátá voda prakticky nevyužitá. Důvodem byla malá spotřeba vody v kuchyni a napojení na velmi starou a nepoužívanou původní koupelnu v přízemí.

80 litrový bojler byl pro koupelnu v patře a již zrušenou kuchyň tamtéž. Koupelna v patře je využívána všemi členy domácnosti a 80 litrový bojler spotřebě vody často nestačil a museli jsme ho dohřívat i mimo snížený tarif. Samozřejmě, dohřívání mimo levnější tarif zvyšovalo náklady na elektřinu.

Tuhle situaci jsem chtěl změnit a plán řešení zahrnoval:

– zrušení obou samostatných el.bojlerů a jejich nahrazení jedním centrálním bojlerem o objemu 250 litrů;

– pořízení solárního systému na ohřev TUV;

– kombinace solárního ohřevu s napojením na plynový kotel a také elektrický akumulační ohřev;

– rozvod vody do všech míst spotřeby;

– cirkulace teplé vody v rozvodu.

Tohle se letos povedlo realizovat. Dnes tedy mohu přes den ohřívat vodu solárem. Pokud není dost slunce, pak se voda dohřeje v nízkém tarifu pomocí elektřiny. A pokud teplé vody i tak nemám dost, stačí zapnout plynový kotel. Ten cca v 10 minutách ohřeje dostatek vody pro sprchu či koupel.

A jak moc slunce ohřeje vodu? V období, kdy je teplo a dostatek slunce, konkrétně od začátku června do půlky srpna (v půlce srpna tohle píši) se voda běžně ohřívala na teplotu mezi 50 a 70 stupni. Pokud bylo zataženo, pak se teplota vody vyšplhala ke 40 – 45 stupňů. Tyto hodnoty mě umožnili úplně vypnout elektrický i plynový ohřev. Tedy letos v létě nám teplou vodu ohřívalo slunce. Vlastně s výjimkou asi 4 dnů, kdy pršelo nebo bylo zataženo celý den a tak jsem vodu dohřál plynem.

Teď, v druhé půli srpna, máme vodu ohřátou sluncem na cca 45 stupňů. To znamená, že i když už vodu potřebuji dohřát plynem, je to jen o pár stupňů. Stále je zde významná úspora za energii.

Samozřejmě, jsem velmi zvědavý jak bude solár fungovat v nadcházejícím podzimu a v zimě, kdy zde bývá slunce málo. Koneckonců, nedostatek slunečního svitu během podzimu a zimy je důvodem, proč jsem nezvolil solární systém ve variantě s vytápěním.

Nejvíce zvědavý jsem na účet za elektřinu a plyn. Ten chodí na jaře, to už bude systém v provozu téměř rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.