Publikováno Napsat komentář

Zachraňujeme ježka

Posledních několik dnů bylo docela hezky. Pro někoho, kdo žije v rodinném domě se zahradou to znamená, že je třeba „zamakat“ a pokusit se dokončit zazimování zahrady. Ne vždy se ale plány podaří dodržet.

V pátek jsem vyrazil na zahradu. A jak ji tak procházím a dívám se jestli mám nejdřív uklidit trampolínu, posekat trávu nebo douklízet příslušenství k bazénu, tak koukám a v trávě přede mnou se snaží zmizet ježek. Mrknu na něj blíže a vidím, že je to docela malý prcek. Chytl jsem ho, vzal ho domů a s manželkou jsme ho dali na váhu, měl nějakých 320g. To znamená, že přežití zimy je bez šance.

Ježek v kleci

Vyštrachali jsme krabici, dali do ní natrhané proužky papíru a do misek vodu a konzervu pro kočky. Po chvilce se uklidnil a všechno jídlo vymlasknul. Super, žere, je to dobré. Začali jsme se shánět po informacích co nebo kam s ním. Moje lepší polovička našla kontakt na záchrannou stanici ježků. Telefonní číslo bylo brněnské. Jenže, když jsem jim zavolal jestli můžu ježka přivézt, tak jsem se dozvěděl, že nemohu. Proč? Protože bydlím v obci, která spadá pod záchrannou stanici v Pavlově (Pavlov u Ledče nad Sázavou). Můj argument, že do Brna to mám o hodně blíž nebyl vyslyšen. Prý mají vlastní rajóny a nesmí si „lézt do zelí“. Chápu to jako „administrativní“ problém, který má větší váhu než život ježka. To nejspíše znamená, že pokud jste z Vysočiny, nemáte jiné možnosti než ježka odvézt více než 100 km (v mém případě) právě do Pavlova. Nebo si ho nechat doma a postarat se o něj. Třetí možnost, tedy nechat ježka vlastnímu osudu jsme neuvažovali.

A protože u nás doma je každé zvíře tak trochu miminko které potřebuje maximální péči, má dnes ježek novou prostornou klec. Má domeček, misky, voňavé seno ve kterém se schovává, piliny jako podestýlku. Stravuje se na kočičích konzervách, granulích speciálně pro ježky a dnes dostal živé moučné červy. Má se skoro lépe než já 🙂

Pro zájemce:

  • klec je třeba čistit denně, ježek dělá potřebu kdekoli to na něj přijde;
  • krmit je třeba alespoň 1x denně, dáváme mu v podvečer. To je aktivnější.
  • Okolní teplota by měla být kolem 10°C.
  • Neměl by být v průvanu.
  • Nezapomeňte ho odblešit a odčervit.
  • Správná hmotnost ježka potřebná pro bezpečné přežití zimy je cca 650g.

Telefonní číslo do stanice v Pavlově je 569 721 293.

Také máte doma ježka? Podělte se o zkušenosti, komentujte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.